Pioneers in the industry, we offer 7000rpm cnc tapping machine, 7500rpm cnc tapping machine, 8000rpm cnc tapping machine, 3000rpm cnc tapping machine, 5000rpm cnc tapping machine and 5500rpm cnc tapping machine from India.
₹ 4100000 / Piece Get Latest Price
| Axis Count | 3 Axis |
| Drill Depth | 50 mm |
| Machine Type | Automatic |
| Max Drill Diameter | 102 |
| Table Size | 3000x3000 mm |
| Spindle Speed | 6001–8000 rpm |
| Spindle Taper | BT50 |
| Controller Brand | Mitsubishi |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 430V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4300000 / Piece Get Latest Price
| Axis Count | 3 Axis |
| Drill Depth | 50 mm |
| Machine Type | Automatic |
| Max Drill Diameter | 102 |
| Table Size | 2000x2000 mm |
| Spindle Speed | 6001–8000 rpm |
| Spindle Taper | BT40 |
| Controller Brand | Mitsubishi |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Shaft | 20 |
| Usage/Application | Industrial Drilling |
| Voltage | 430 Volt |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3650000 / Piece Get Latest Price
| Axis Count | 3 Axis |
| Machine Type | Automatic |
| Max Drill Diameter | 102 |
| Table Size | 2000x2000 mm |
| Spindle Speed | 10 - 6000 RPM |
| Power Consumption | 500 W |
| Usage/Application | Industrial |
| Spindle Taper | BT50 |
| Controller Brand | Mitsubishi |
| Layout | Horizontal |
| Brand/Make | Yantra Design |
| Frequency | 50 Hz |
| Model Name/Number | YD-1525 |
| Motor | Servo |
| Voltage | 220-380 V |
₹ 4350000 / Piece Get Latest Price
| Axis Count | 3 Axis |
| Drill Depth | 50 mm |
| Machine Type | Automatic |
| Max Drill Diameter | 102 |
| Table Size | 2000x2000 mm |
| Spindle Speed | 6001–8000 rpm |
| Spindle Taper | BT50 |
| Controller Brand | Mitsubishi |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Shaft | 20 |
| Usage/Application | Industrial Drilling |
| Voltage | 430 Volt |
| Drilling Speed | 6000 RPM |
| Weight | 10000 Kg |
| Motor Output W | 11/15 Kw |
| Positioning Precision | +/- 50 microns per meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We have emerged as the foremost manufacturer of CNC Drilling Machine in Kolkata. Extensively used in different industries, this CNC Drilling Machine is manufactured using quality tested components and ultra-modern technology. Our quality examiners test this CNC Drilling Machine against different parameters so as to ensure its quality. Apart from this, our CNC Drilling Machine is available in different sizes and specifications.
Manufacturer of Premium CNC Drilling Machines like CNC Plate Drilling Machine, CNC Tube Drilling Machine, CNC Beam Drilling Machine, CNC Plate Sheet Drilling Machine and CNC Tube Sheet Drilling Machine.
Yantra Design is dedicated to providing premium CNC Drilling Machines that meet the highest standards of quality and performance.
High-Speed CNC Drilling Machine Specification
High Standard Controller: Most suitable for Drilling and Tapping operations.
Rail & Block for Linear Motion: From Hiwin (Make: Taiwan).
Heavy Capacity Spindle: Cells Tec (Make: Taiwan) with Mitsubishi Spindle Motor for desired drilling capacity.
High Precision Drilling Operation: Hiwin Ball Screw (Make: Taiwan) in All Axis.
Axis Motion Control: By Absolute Encoded MITSUBISHI Servo Motors.
Precise Axis Movement: Gear Box for precise movement of Axis.
Chip Management: Chip Conveyor for Better Chip management.
Auto Lubrication System: Easylube for long life of Machine Components.
Ease of Tool Changing: Linear Tool Changer.
High Drilling Performance: Through Coolant facility for high drilling performance and longer tool life.
#CNC Drilling Machine In Kolkata
#CNC Drilling Machine Manufacturer In Kolkata
#CNC Drilling Machine Manufacturers In Kolkata
#CNC Machine in Kolkata
#CNC Plate Drilling Machine in Kolkata
#CNC Tube Drilling Machine in Kolkata
#CNC Beam Drilling Machine in Kolkata
₹ 4500000 / Piece Get Latest Price
| Axis Count | 3 Axis |
| Drill Depth | 50 mm |
| Machine Type | Automatic |
| Max Drill Diameter | Above 50 mm |
| Table Size | 2000x2000 mm |
| Spindle Speed | 6001–8000 rpm |
| Spindle Taper | BT50 |
| Controller Brand | Mitsubishi |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Shaft | 20 |
| Usage/Application | Industrial Drilling |
| Voltage | 430 Volt |
| Drilling Speed | 0-6000 RPM |
| Weight | 7000 Kg |
| Layout | Horizontal |
| Positioning Precision | +/- 50 micron/meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Supply | 430V, 50/60Hz - 3 Phase |
| CNC Controller | Mitsubishi Controller |
| Spindle Power | 11-15 Kw |
| Chip Management | Chip Conveyer Belt |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Brand Name | Yantra Design |
| Product name | Automatic CNC Drilling Machine |
| Condition | New |
| Type | Drilling & Milling Machine |
| Max. Drilling Dia. (mm) | 300 |
| Range of Spindle Speed(r.p.m) | 5000r.p.m - 6000r.p.m |
| CNC or Not | CNC |
| Key Selling Points | Automatic |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Other |
| Video outgoing-inspection | Provided |
We have emerged as the foremost manufacturer of CNC Drilling Machine. Extensively used in different industries, this CNC Drilling Machine is manufactured using quality tested components and ultra-modern technology. Our quality examiners test this CNC Drilling Machine against different parameters so as to ensure its quality. Apart from this, our provided is CNC Drilling Machine is available in different sizes and specifications.
Manufacturer of Premium CNC Drilling Machine, CNC Plate Sheet Drilling Machines, CNC Tube Sheet Machine and CNC H Beam Drilling Machine.
CNC Drilling Machine CNC Drilling Machine.
#CNC drilling machine in bengaluru
₹ 3850000 / Piece Get Latest Price
| Axis Count | 3 Axis |
| Drill Depth | 50 mm |
| Machine Type | Automatic |
| Max Drill Diameter | 102 |
| Table Size | 3000x3000 mm |
| Spindle Speed | 6001–8000 rpm |
| Spindle Taper | BT50 |
| Controller Brand | Mitsubishi |
| Power Consumption | 430 V 50-60 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 430V |
| Tool Changer | Linear ATC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3900000 / Piece Get Latest Price
| Spindle Taper | BT50 |
| Drill Depth | 50 mm |
| Machine Type | Automatic |
| Spindle Speed | 8000 rpm |
| X Travel | 2000 mm |
| Y Travel | 3000 mm |
| Z Travel | 400 mm |
| Controller Brand | Mitsubishi |
| Power Consumption | 430 V |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 430 V |
| Tool Capacity | 16 Tools |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3800000 / Piece Get Latest Price
| Axis Count | 3 Axis |
| Drill Depth | 50 mm |
| Machine Type | Automatic |
| Max Drill Diameter | 102 |
| Table Size | 2000x2000 mm |
| Spindle Speed | 6001–8000 rpm |
| Spindle Taper | BT40 |
| Controller Brand | Mitsubishi |
| Power Consumption | 430V 50-60 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 430V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rohit Pansara (Director)
Yantra Design Private Limited
77,78,79,80, Shiv Bhakti Ind., Kadodara To Palsana Highway, Village Sanki, Chalthan
Surat - 394305, Gujarat, India